Niewielkie urządzenia multimedialne zdobywają coraz większą popularność, zwłaszcza w segmencie biznesowym. Wygoda ich użytkowania sprawia, że są kupowane bardzo często – pamiętać należy jednak, że nie wszystkie zagwarantują nam wypełnienie podstawowych zadań.

Jak to bowiem zwykle na rynku bywa, laptop laptopowi nierówny. Kategoria laptopów mobilnych pełna jest modeli, które na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo dobrze, jednak w końcowym rozrachunku pozostawiają wiele do życzenia. Na co więc zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Przede wszystkim matryca

Nie da się ukryć, że laptopy mobilne wykorzystywane są przede wszystkim w podróży – w autobusie, pociągu czy nawet samochodzie, wszędzie tam panują dość specyficzne warunki, z którymi matryca koniecznie musi sobie poradzić.

Największym utrudnieniem wydają się być padające promienie słoneczne, które potrafią w skuteczny sposób obniżyć widzialność ekranu do zera. Żeby się przed tym ustrzec, koniecznie zakupmy laptop, którego matryca wyposażona została w matową powłokę. Pod tym względem polecić można chociażby laptopa Toshiba Tecra Z40, użytkowanie którego nie powinno nam sprawiać większych problemów na słońcu.

Nie bez znaczenia jest również jakość generowanych kolorów przez matrycę. Wiele modeli dostępnych na rynku wyposażana jest w matryce wykonane z przestarzałej już nieco technologii TN, która zapewnia co najwyżej przeciętną jakość obrazu. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto dopłacić kilka złotych więcej i zakupić urządzenie z matrycą IPS. Decyzja ta okaże się odpowiednia już przy okazji pierwszej podróży.

Oczywiście nie należy zapominać o przekątnej ekranu. Laptopy 15-calowe średnio nadają się do pracy w podróży. Są one bowiem nieco zbyt duże, aby zapewnić wygodę na odpowiednim poziomie. Warto decydować się na urządzenia o nieco mniejsze przekątnej ekrany, na przykład 14 cali, jak w przypadku Toshiba Tecra Z40. Osobom, które szukają jeszcze mniejszych urządzeń, polecić można model Lenovo Yoga 700, który sprzedawany jest w wersjach 11-calowych.

Wygoda, czyli odpowiedni dysk twardy i pojemna bateria

Wielogodzinne podróże wymagają laptopa, który będzie w stanie działać przez dłuższy czas bez konieczności podłączania go do zasilania. Za to oczywiście odpowiada akumulator – powinien być więc możliwie najpojemniejszy.

Warto rozważyć zakup urządzeń wyposażonych w dwa akumulatory – jeden zewnętrznych, który w każdej chwili może zostać przez nas zdemontowany oraz wewnętrzny, zamontowany na stałe. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie wydłużyć pracę laptopa, zwłaszcza że zazwyczaj dostajemy możliwość przełączania się między akumulatorami.

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, praca w podróży rządzi się swoimi prawami. W jej trakcie na naszego laptopa urządzenia oddziałują zupełnie inne czynniki niż w przypadku pracy stacjonarnej. Wszelkiego rodzaju wibracje bądź ewentualne drobne uderzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia dysku twardego, dlatego konieczny jest zakup modeli typu SSD.

Ich największą zaletą jest to, że nie zawierają żadnych ruchomych części, dlatego są wolne od wielu zagrożeń wynikających z pracy w ruchu. Co więcej, dyski twarde SSD są przeważnie o wiele szybsze od standardowych modeli talerzowych, co również nie jest bez znaczenia. Zarówno Toshiba Tecra Z40, ja i Lenovo Yoga 700 sprzedawane są właśnie z takimi dyskami.

A co z wydajnością?

Oczywiście ma ona również swoje znaczenie. Co nam bowiem po wytrzymałym laptopie z dobrą matrycą, który będzie w stanie obsłużyć wyłącznie jedną-dwie aplikacje naraz? Żeby tego uniknąć, decydujmy się na urządzenia wyposażone w co najmniej 2-rdzeniowy procesor oraz 8 GB pamięci RAM.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, nie jest ona najważniejsza, dlatego spokojnie możemy zdecydować się na jednostkę zintegrowaną. No chyba że pracujemy na zaawansowanych programach graficznych. Należy jednak zaznaczyć, że mobilne laptopy z wydajnymi grafikami kosztują sporo – ich cena zazwyczaj przekracza granicę 5 tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się, czy taki zakup na pewno okaże się opłacalny.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz