Myślisz o wyjściu ze swoimi usługami lub produktami na rynki zagraniczne? Chcesz podnosić kwalifikacje swoich pracowników? Zamiast zaciągać kredyt, postaraj się o dotację unijną.

Rozwijanie firmy wiąże się z inwestowaniem w nią. Nie zawsze jednak przedsiębiorca posiada wystarczającą ilość środków na firmowym rachunku bankowym, aby pozwolić sobie np. na opłacenie kampanii reklamowych za granicą czy sfinansowanie cyklu szkoleń dla pracowników. Znajdujesz się właśnie w takiej sytuacji? Musisz mieć świadomość, że składanie wniosku o kredyt wcale nie jest koniecznością.

Skąd pozyskać pieniądze na rozwój firmy?

Oszczędności czy sięganie po kredyt bankowy to nie jedyne rozwiązania, gdy mowa o inwestowaniu w pracowników czy rozwijaniu firmy – dobrym rozwiązaniem może być sięgnięcie po dotacje unijne. W Polsce takie programy są realizowane od wielu lat i cieszą się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Aby otrzymać dotację ze środków unijnych, będziesz musiał spełnić listę warunków. Nie obejdzie się również bez formalności. Złożenie wniosku to najczęściej za mało, konieczne jest też zgromadzenie wielu dokumentów, które będą załącznikami. To właśnie treść tych pozwoli określić specjalistom, na jakim etapie rozwoju znajduje się twoja firma i czy spełnia warunki.

Skuteczny wniosek o dotację, czyli jaki?

Zanim złożysz wniosek o dotację z budżetu 2015-2020, powinieneś wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na jego pozytywne rozpatrzenie. Według specjalistów do takich czynników należy zaliczyć:

  • Zasoby posiadane przez przedsiębiorcę. W przygotowanych dokumentach właściciel firmy powinien wykazać, że dysponuje np. odpowiednią ilością pracowników, aby zrealizować projekt. Również ważne jest doświadczenie kadry, jej dotychczasowe sukcesy czy posiadanie zasobów finansowych. Jeżeli chodzi o ostatnią kwestię, to trzeba pamiętać, że rzadko zdarzają się projekty finansowane w 100% ze środków unijnych.
  • Sposób przygotowania wniosku. Ważne jest, aby we wniosku znalazły się informacje, które będą odpowiedziami na stawiane kryteria.
  • Popularność konkretnego programu. Dotacje z budżetu 2015-2020 to kolejna pula środków, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Jako przedsiębiorca powinieneś dowiedzieć się, jaką popularnością w latach poprzednich cieszyły się programy, które cię interesują.

Jak podnieść swoją szansę na otrzymanie dotacji?

Listę dotacji, na które aktualnie są przyjmowane wnioski, znajdziesz pod adresem: https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm. Musisz wiedzieć, że Idea Bank proponuje swoim klientom przeprowadzenie audytu unijnego. To, co należy zrobić, aby złożyć wniosek o przeprowadzenie takiego, zostało dokładnie opisane na stronie banku. Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że wnioski zawarte w audycie pomogą ci przygotować jeszcze lepszy wniosek o dotację. Jak to możliwe?

Audyt unijny polega na ocenie szans twojej firmy na uzyskanie dotacji unijnej. Po uzyskaniu od ciebie szeregu informacji, specjaliści przygotują dokument, w którym znajdą się m.in. wstępna ocena według kryteriów naboru i rekomendacje. W ten sposób dowiesz się, na których polach warto się skoncentrować, aby poprawić swoją konkurencyjność i tym samym wypaść lepiej niż konkurencja w staraniach o środki unijne.

Pamiętaj, że konkurowanie z dotowanym biznesem jest trudne i może doprowadzić do bankructwa twoją firmę. Czy z tego względu nie lepiej dobrze się przygotować przed złożeniem wniosku o dotacje, zwiększając tym samym swoje szanse na otrzymanie takiej?

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz