Twoja firma już działa, ale nadal nie masz konta bankowego? Cały czas zastanawiasz się nad słusznością wykorzystania rachunku osobistego na cele firmowe? Chociaż faktycznie może być to tańsze rozwiązanie, wcale tak być nie musi. Jak pokazuje ranking – konta firmowe bywają tańsze niż rachunki dedykowane klientom indywidualnym.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może korzystać ze swojego rachunku osobistego na cele firmowe. Warunek jest tylko jeden – musi to być zgodne z regulaminem banku. Tymczasem wiele instytucji zastrzega sobie, że konto dla klientów indywidualnych nie może służyć przedsiębiorstwu.

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają konto osobiste?

Konta osobiste wykorzystywane na cele firmowe nie należą do rzadkości. Wynika to przede wszystkim z chęci poczynienia oszczędności. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że konta dedykowane przedsiębiorcom są droższe, natomiast konta przeznaczone dla klientów indywidualnych bywają całkowicie darmowe.

Okazuje się jednak, że mieszanie finansów osobistych z finansami firmowymi nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ciężko bowiem o czytelny i przejrzysty wgląd sytuację finansową przedsiębiorstwa. Trudno bywa również rozgraniczenie wydatków i oszacowanie realnego wyniku finansowego.

Sprawdź, które konta firmowe są tańsze niż konta indywidualne

Jak pokazuje niejeden ranking – konta firmowe wcale nie muszą być droższe niż rachunki dedykowane klientom indywidualnym. Obecnie banki konkurują ze sobą, chcąc przyciągnąć do siebie przedsiębiorców, w efekcie czego oferują korzystniejsze warunki w zakresie rachunków osobistych. W praktyce okazuje się więc, że rachunek firmowy może być zwolniony z opłat za jego prowadzenie. Niekiedy nie trzeba spełniać żadnych warunków, ale częściej koniecznością jest np. dokonanie transakcji na konkretną kwotę w miesiącu. Darmowe bywają także wypłaty z bankomatów, a nawet przelewy standardowe (z reguły kilka przelewów w miesiącu) – nie tylko do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Konta firmowe z bonusem?

Warto jednak mieć świadomość, że prowadzenie rachunku za 0 zł, darmowe wypłaty z bankomatów czy nawet bezpłatne przelewy standardowe to nic w porównaniu z dodatkowymi bonusami. Niektóre banki robią wielki krok naprzód, oferując swoim klientom atrakcyjne premie.

Przykład 1. Decydując się na założenie konta firmowego Konto to Ja w Idea Banku, można wziąć udział w promocji „Premiowanie za bankowanie”. W zależności od tego, jak aktywnie przedsiębiorca korzysta z konta, tak wysoką premię może otrzymać – maksymalnie do 600 zł (premia roczna).  

Wybierając konta firmowe, przedsiębiorca może otrzymać także dostęp do wielu innych udogodnień, np. dostępu do coworku, mobilnych wpłatomatów (idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących działalność handlową). Ponadto może uzyskać rabat na założenie terminalu płatniczego.

Jeśli dość wnikliwie przeanalizujesz konta firmowe, korzystając np. z rankingów, szybko przekonasz się, że jest to rozwiązanie tańsze i korzystniejsze niż konto osobiste.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz