Już teraz kolejna część cyklu przeznaczonego dla kobiet BĄDŹ PIĘKNA NA WIOSNĘ! Poświęcimy ją chorobom i ćwiczeniom nóg. Już niebawem część poświęcona urodzie i modzie nóg.

1. Kanon piękna – długość nóg.

Kobiece nogi to jeden z największych fetyszów, pod warunkiem, że są długie, jedwabiście gładkie i odpowiednio wymodelowane. Niestety, Matka Natura nie jest sprawiedliwa i nie każda kobieta może pochwalić się nogami na miarę wybiegowej bogini. Ale zaraz, zaraz? Ile mierzą idealne nogi? Otóż udział nóg w proporcjach ciała powinien mniej więcej wynosić 46 – 50% jego długości. Jeśli mierzysz na przykład 170 cm, to idealne nogi, mierząc od kroku, powinny mieć długość ok. 78 cm.

Nawet jeśli daleko nam do takich proporcji, nie należy o tę miarę kruszyć kopii. Naukowcy dowiedli, że dla płci przeciwnej najbardziej atrakcyjne są osoby, których kończyny są dłuższe od przeciętnej zaledwie o 5%.

Nie możemy wpłynąć na długość naszych kończyn (pomijając optyczną sztuczkę z butami na obcasie), jednak możemy zmodyfikować ich kształt oraz zadbać o odpowiedni image. Poniżej dowiesz się jak dbać o nogi, aby były zdrowe, wysportowane, piękne i modne.

2. Zdrowe nogi. Na nasze nogi czyha wiele chorób. Jak się przed nimi wystrzegać? Odpowiedzi znajdziesz tutaj.

  • Choroba wystaw sklepowych, czyli miażdżyca kończyn dolnych, choroba tętnic obwodowych (PAOD), miażdżyca zarostowa tętnic nóg to nazwa schorzenia o podobnym przebiegu. Najwięcej osób choruje powyżej 55 roku życia, częściej dotyka mężczyzn. Objawy: obumieranie niedokrwionych mięśni nóg, spadek siły i masy nóg, słabe tętno, blada, chłodniejsza, cieńsza skóra, utrata czucia, mrowienie, drętwienie, w zaawansowanym stadium owrzodzenia, martwica, niemożność poruszania się (chory często przystaje, bo z powodu bólu nie może iść dalej, to tzw. chromanie przestankowe). Gdzie leczyć: u angiologa, chirurga naczyniowego. Leczenie – lewaskularyzacja, czyli poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia krwionośnego, które ma przywrócić prawidłowe krążenie krwi. Może to być leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Zapobiegając, należy rzucić palenie, systematycznie spacerować, stosować dietę obniżającą cholesterol, leczyć nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, stosować leki rozszerzające naczynia krwionośne.

  • Żylaki kończyn dolnych. Aż 72 %. kobiet w Polsce skarży się na dolegliwości związane z niewydolnością żył kończyn dolnych, w tym żylaki. Takie problemy nasilają się z wiekiem. Związane jest to z nadużywaniem pozycji stojącej i siedzącej, przy jednoczesnym braku ruchu. Przy każdym skurczu mięśnia krew zalegająca w żyłach zostaje przesunięta w kierunku serca. Cofnięciu się krwi zapobiegają zastawki w żyłach. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, krew zaczyna się cofać i gromadzić w żyłach powierzchownych, które pod jej naporem ulegają poszerzeniu i w ten sposób dochodzi do powstania żylaków. Jak zapobiegać? Niestety, skłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, wpływ na ich powstawanie mają także wahania hormonów. Pracujemy też na żylaki przez całe życie: nie uprawiamy sportu i źle się odżywiamy. Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak się pozbyć żylaków. I nie chodzi tylko o to, że widoczne żyły szpecą nogi. Nieleczone żylaki mogą zagrozić naszemu życiu. Dlatego musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią – fachowo usunąć.

Przede wszystkim trzeba uprawiać sport, przy czym ważny jest wybór takiej aktywności, która jest rytmiczna, nie obciąża stawów i nie zmusza do wykonywania gwałtownych ruchów, jak marsz, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie, sporty siłowe, tenis, zwłaszcza squash, siatkówka, koszykówka, narciarstwo. Jest z czego wybierać. Czego unikać? Nadmiernego rozgrzewania, opalania, wysokich obcasów, obcisłej bielizny, zakładania nogi na nogę, nadwagi, zaparć, diety ubogiej w błonnik i witaminę C, palenia, picia wysokoprocentowego alkoholu. Objawy: uczucie ciężkich, ołowianych nóg i opuchnięte wieczorem kostki z żylakami, ból w nogach wywołany długotrwałą pozycją statyczną (np. staniem), pajączki (wyraźnie prześwitujące żyły), skurcze i bóle nóg, uwypuklenia żylne, brązowe przebarwienia skóry, wypryski żylakowe, twardzina na kostkach, owrzodzenia podudzi, otwarte, bolesne rany. Leczenie: jeżeli żylaki zaczęły się tworzyć, nie ma możliwości całkowitego zatrzymania tego procesu. Można, a nawet trzeba je usunąć. Chirurdzy naczyniowi wybierają zwykle jedną z czterech metod usuwania żylaków, najczęściej używając popularnego badania diagnostycznego USG dupelx – Doppler, są to: operacje http://zakrzepica.mp.pl/zylaki/64145,operacyjne-leczenie-zylakow (duże żylaki), obliteracja, skleroterapia (chirurg wstrzykuje do chorych naczyń środek, który je zamyka), a całkiem małe i tzw. pajączki można niszczyć laserem lub metodą photo-derm (naświetlanie i niszczenie chorego naczynia). Metoda operacyjna jest refundowana przez NFZ, wszystkie pozostałe są pełnopłatne.


USG DOPPLER

3. Wysportowane nogi.

Nic tak nie wpłynie na piękny wygląd Twoich nóg i nie przyczyni się do ich zdrowia, jak odpowiedni trening. Co wybrać?

  • ćwiczenia wysmuklające uda – kardio, pilates, joga, balet połączone ze zbilansowaną dietą (5 posiłków dziennie bez podjadania!). Można też wybrać inny dowolny trening nóg, który możesz wykonywać w zaciszu swego domu. Pamiętaj, że nie ma cudownych sposobów i żaden trening nie przyniesie efektu, jeśli nie będziesz przestrzegać dwóch ważnych reguł: konsekwencji i regularności.

  • joga – więź umysłu, ciała i ducha. Zadba o smukłość nóg a także zapewni odpowiednie napięcie i rozciągnie mięśnie, wspomoże ducha, wyciszy, zrelaksuje, wprowadzi w dobry nastrój. Pamiętajcie, że ważny jest też wybór odpowiedniego instruktora i zajęć jogi. Jest wiele stylów jogi i prowadzących – warto poszukać odpowiednich dla Twojego temperamentu  i osobowości. W Pruszczu Gdańskim prowadzona jest Vinjasa Krama Joga. Tutaj oddech jest kluczem do koncentrowania myśli. Cała uwaga podąża za oddechem. Ciało wykonuje pracę a umysł odpoczywa, wycisza się. Pierwsze zajęcia są bezpłatne, warto przyjść i przekonać się czy ta forma zajęć będzie odpowiednia dla Ciebie.
  • trening siłowy (ćwiczenia z hantlami, kettlebells, ze sztangą) – dla tych, którym oprócz rzeźby nóg zależy na zapobieganiu osteoporozie, lepszemu metabolizmowi, stabilizacji ciała (równowadze), zastrzyku energii, poprawie wydolności organizmu, jego dotlenieniu. Ten rodzaj ćwiczeń gwarantuje efekty w niedługim czasie – z tygodnia na tydzień będziesz w stanie unieść więcej kilogramów, Twoje mięśnie staną się napięte i bardziej widoczne, nagromadzona tkanka tłuszczowa będzie ulegać spalaniu. To najlepszy sposób na poprawienie wyglądu swoich ud i pośladków (które dzięki treningowy z hantlami stają się kształtne i jędrne!)
  • crossfit  – wysiłek łączący bieganie, ćwiczenia ze sztangami, kettlebells oraz podnoszenie na drążku. Dla tych, które oprócz ciała chcą wyćwiczyć siłę woli. To idealna forma aktywności dla kobiet z dysproporcją figury – buduje mięśnie zarówno nóg, pośladków, brzucha jak i ramion oraz pleców, redukując tłuszcz. Wszystko dzięki połączeniu ćwiczeń siłowych z bieganiem, będącym obowiązkową częścią treningu. Podnoszenie ciężarów korzystnie wpływa na ujędrnienie ciała.

Już w kolejnej części dowiesz się wszystkiego o depilacji nóg, kosmetykach, które poprawią ich urodę, zobaczysz w co je ubrać na sezon wiosna/lato 2017!

Dodaj komentarz