„Walizkowa” edycja poznańskiego festiwalu Ale Kino!

Niemal 800 osób uczestniczyło w 8. Festiwalu Filmów Młodego Widza „Wędrujące Ale Kino!” 2017, który odbył się w dniach 2-4 października 2017 roku w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie. Było to jedyne takie miejsce na Pomorzu, w którym odbyła się „walizkowa” edycja poznańskiego festiwalu Ale Kino! mającego ponad 40-letnią tradycję.

W Kinie za Rogiem w Cieplewie zorganizowano seanse najciekawszych filmów z repertuaru tegorocznego festiwalu oraz rozmaite warsztaty artystyczne i spotkania autorskie.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański, która objęła wydarzenie honorowym patronatem i Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP. Towarzyszyli im Apolejka – patronka kameralnej sali kinowej w ośrodku i gość specjalny – reżyser Mariusz Palej, którego film „Za niebieskimi drzwiami” zwyciężył w konkursie na najlepszy film cieplewskiego festiwalu.

Pod okiem Sławomira Pultyna, reżysera i operatora filmowego, wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej, podczas warsztatów „Jak opowiadać językiem filmowym” uczniowie poznawali m.in. podstawy pisania scenariusza, znaczenie planów filmowych i zasady używania kamery czy świateł. Mieli też okazję postawić pierwsze kroki na drodze do tworzenia własnych filmów. Warsztaty poprowadzone przez Mateusza Waloszka, operatora i montażystę, zwieńczył krótki film, w którym znalazły się najciekawsze ujęcia zrealizowane w technice green screen.

Po wtorkowym, popołudniowym seansie filmów z serii „Parauszek i przyjaciele” najmłodsi wzięli udział w warsztatach tworzenia scenografii filmowej z plasteliny, a rodzice i nauczyciele spotkali się na wykładzie „Niebieskie wieloryby atakują, czyli biegnij, albo giń”. Magdalena Kamińska z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu omówiła w nim zagrożenia płynące ze świata wirtualnego.

W środę imprezę zakończył seans filmu „Dosięgnąć nieba” z jednej z poprzednich edycji festiwalu oraz prezentacje filmików zrealizowanych podczas warsztatów festiwalowych i animacji przygotowanych przez uczestników warsztatów Stopklatka, odbywających się w OKSiBP w sezonie edukacyjnym 2016/2017.


Dodaj komentarz