Remont miejsca pamięci przy ulicy Powstańców Warszawy

Miasto Pruszcz Gdański remontuje miejsce pamięci, które od 1969 roku funkcjonuje na terenie dawnego podobozu kobiecego Aussenarbeitslager Praust bei Danzig przy ulicy Powstańców Warszawy.

– Prace wykonywane są ze środków miasta oraz dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury – mówi Janusz Wróbel, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Chcielibyśmy, aby po renowacji to zapomniane od lat miejsce, ponownie przypominało o naszej historii.

Prowadzone przez miasto prace według wytycznych IPN i Pomorskiego Konserwatora Zabytków, objęły wycinkę chorych i martwych drzew oraz przygotowanie terenu pod nasadzenia. Nawieziono warstwę ziemi urodzajnej, posadzono 15 sztuk nowych drzew oraz 70 sztuk krzewów pnących (bluszcze, powojniki). Założono nowy trawnik. Usunięto stare ogrodzenie i ustawiono nowe z paneli stalowych. Wykonano także nową tablicę pamiątkową,  balustradę schodową i słupy do tablic informacyjnych. Poważnym wydatkiem było odnowienie pomnika wraz z cokołem, ułożenie nowego chodnika wraz z obrzeżem. Ten etap prac kosztował  68 249 zł. Ustawiono także cztery ławki parkowe. Wkrótce pojawią się także tablice informacyjne. Łączny koszt zadania to 129 940,53 złotych. Dotacja z  MKDiN wyniosła 99 900 zł.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez członków Stowarzyszenia 49 – Miłośników Lotnictwa, pomnik odsłonięto 8 maja 1969 roku. Zbudowali go zaś wojskowi służący w Pruszczu w czynie żołnierskim na 25-lecie PRL. Na odsłonięciu, oprócz ówczesnego dowódcy – płk Jerzy Knyszewski, który dowodził 49 Pułkiem Śmigłowców od lutego 1968 roku do września roku 1972, obecny był Leon Lendzion, syn zamordowanego w Stutthofie, działacza polonijnego Antoniego Lendziona, który sam był także więźniem obozów w Stutthofie i Sachsenhausen.

źródło: pruszcz-gdanski.pl


Dodaj komentarz